Strona główna    Komunikaty    Grupy    Sakramenty    Liturgia    O parafii     Multimedia    Linki   Cmentarz     Kontakt



Dodano: 2023-12-06, KOCHAMY CIĘ - ŚWIĘTY BISKUPIE MIKOŁAJU


 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ


Urodził się w Bari w południowych Włoszech. Żył prawdopodobnie w IV wieku chrześcijaństwa. Mamy mało historycznych informacji o jego życiu i działalności. Tradycja chrześcijańska przekazała jednak o nim wiele legend i opowiadań.

Był dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym przez nich w modlitwie u Boga. Od wczesnej młodości odznaczał się pobożnością i wrażliwością na niedolę i trudności ludzi, zwłaszcza ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców, odziedziczony  po nich majątek - rozdał potrzebującym.

Ustanowiony biskupem sprawował posługę pasterską w Mirze w Azji Mniejszej. Jako biskup uczestniczył w soborze nicejskim (325 r.), na którym potępiono Ariusza i jego herezję. Zmarł 6 grudnia 345-352 r. Pochowano go w Mirze. Tu też dość wcześnie rozpowszechnił się kult Świętego. W VI wieku św. Mikołaja czczono w Konstantynopolu oraz Mirze i stąd kult rozpowszechnił się po ówczesnym świecie chrześcijańskim na Wschodzie i Zachodzie. Na terenie europejskim szczególnie rozpowszechnił się po sprowadzeniu do Bari relikwii św. Mikołaja w 1087 r.

W Kościele katolickim św. Mikołaja ogłoszono patronem żeglarzy, piekarzy, kupców oraz więźniów.

Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami. Na terenie Małopolski przechowało się w ludowej tradycji wiele opowiadań o św. Mikołaju - opiekunie pasterzy.

Piękny zwyczaj obdarowywania swoich bliskich upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Kult św. Mikołaja był znany w Polsce od wczesnego chrześcijaństwa. W ikonografii chrześcijaństwa zachodniego św. Mikołaj przedstawiany jest jako biskup rozdzielający dzieciom dary.

 

Źródło: ADONAI.PL



Parafia Stary Białcz




Osób online: 3

stat4u