Dodano: 2024-04-13, 3 Niedziela Wielkanocy - 14.04.2024

KOMUNIKATY DUSZPASTERSKIE
3. Niedziela Wielkanocna – 14.04.2024

(NIEDZIELA GOSPODARCZA - SKŁADKA NA INWESTYCJE PARAFIALNE)

NIEDZIELA BIBLIJNA

Rozpoczęcie 16.Tygodnia Biblijnego

1. Dziś przypada 2. niedziela m-ca, tzw. "gospodarcza". Otulamy modlitwą wszystkich ofiarodawców i dobroczyńców, wspomagających Parafię. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na spłatę kolejnej 28. raty pożyczki zaciągniętej na remont głównego ołtarza. Rata miesięczna to 635 zł. Dziękuję za możliwie hojne dzisiejsze ofiary i te złożone w 2. niedzielę marca (491,10 zł) oraz przekazywane na konto: B.S. 10 8667 0003 0002 7283 2000 0010 lub bezpośrednio do proboszcza: PKO BP 50 1020 5558 1111 1247 8250 0082.

2. Obchodzimy dzisiaj Niedzielę Biblijną i wchodzimy w XVI Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: "Powołani do Wspólnoty - KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele". Tydzień Biblijny jest wspaniałą okazją, żeby częściej sięgać po Pismo Święte oraz je kontemplować. Czytanie tych świętych wersów w rodzinie umacnia budowanie jej bliskości. Biblia pomaga też w głębszym przeżywaniu i zrozumieniu Eucharystii. Dziś także obchodzone jest Święto Chrztu Polski (ustanowione przez Sejm RP 22.02.2019).

3. W sobotę 20 kwietnia br. przypada już 22. rocznica ingresu Księdza Arcybiskupa Metropolity Stanisława Gądeckiego. Prośmy Boga w modlitwie o siły, błogosławieństwo i łaskę zdrowia dla naszego Pasterza.

4. Kancelaria Parafialna będzie czynna w najbliższą sobotę w godz. 10.00-12.00. Dziękuję za złożone ofiary na daninę diecezjalną (3,50 zł. od osoby). Uczyniło to dotychczas 51% Parafian, pozostałych więc pokornie proszę o realizację tej diecezjalnej należności, która wynika z piątego przykazania kościelnego. Nie są uregulowane także zaległe i bieżące opłaty cmentarne.

5. W niedzielę 21.04.2024 r. przypada dokładnie 191. rocznica konsekracji naszej świątyni, dokonana przez Arcybiskupa Poznańskiego i Gnieźnieńskiego Marcina Dunina, w obecności sufraganów: bp. nominata Kajetana Kowalskiego (gnieźnieńskiego) i bp. Józefa Chełkowskiego (poznańskiego). Po poświęceniu kościoła białeckiego wprowadzono uroczyście złożone w srebrnej puszce relikwie św. Inkardyna (?) i zamurowano je w wielkim ołtarzu.

6. W przyszłą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania oraz rozpoczęcie Kwartalnych Dni Modlitw o powołania do służby w Kościele. Na prośbę Ks. Rektora, po mszach św. w sobotę i niedzielę zbierane będą ofiary do puszek na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, naszego Poznańskiego Domu Formacyjnego przyszłych kapłanów. Za każdą wyciągniętą dłoń z ofiarą, w imieniu Kleryków, już dzisiaj z całego serca dziękuję. O przeprowadzenie zbiórki proszę Panów Radnych, według ich własnych ustaleń. Również w przyszłą niedzielę, po mszy św. o godz. 10:00, odbędzie się kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania oraz podsumowanie ich dotychczasowych praktyk religijnych. Obecność obowiązkowa!

7. W ubiegłym roku, o wykaszanie trawy na cmentarzu poproszeni zostali mieszkańcy Krzana. Tym z Parafian, którzy wykazali aktywność, składam podziękowanie. Teraz bardzo proszę, aby w tegorocznym sezonie opiekę nad cmentarzem podjęli mieszkańcy Starego Białcza. Pamiętajmy, że troska o cmentarz jest wyrazem miłości i szacunku dla naszych zmarłych. Informuję także, że koszt wywozu i utylizacji odpadów cmentarnych w marcu br. (5.280 kg) wyniósł 4.831,91 zł. Dziękuję więc wszystkim, którzy zabierają odpady (kwiaty, znicze itp.) do kubłów przydomowych, ograniczając tym samym obciążenie finansowe Parafii.

8. Życzliwym parafianom z Krzana i niektórym ze Skoraczewa, bardzo dziękuję za podjęty trud sprzątania kościoła (a nielicznym także za uprzątnięcie terenu wokół świątyni). Uprzejmie proszę, aby dyżury porządkowe od soboty za tydzień, czyli od 20 kwietnia br. podjęli mieszkańcy Starego Białcza. Sprzątanie rozpoczyna się od godz. 10-tej. Plan dyżurów jest wywieszony w gablotce. Jeśli komuś wyznaczony termin koliduje z innymi zajęciami, proszę z kimś się zamienić, a mnie o tym fakcie powiadomić. Natomiast osoby starsze lub chore, proszę o zorganizowanie sobie zastępstwa. Ze zrozumiałych względów nie muszą być obecne osobiście. Poczujmy odpowiedzialność za Parafię. Za pozytywną aktywność zaangażowanym, składam podziękowanie: Bóg zapłać!

9. Minął marzec, a nie uregulowano jeszcze 21. miejsc w ławkach. Są jeszcze wolne miejsca po prawej i po lewej stronie (pojedyncze oraz podwójne). Chętni do rezerwacji proszeni są o zgłaszanie się w zakrystii. Składając przy tej okazji symboliczną, roczną ofiarę (40 zł), w jakimś stopniu wspomagamy budżet naszej małej Parafii. W przyszłym miesiącu zostaną uaktualnione tabliczki.

10. Prasę katolicką można odbierać w zakrystii. Jest kolejny nr „PK” – cena 10 zł. Mamy też w ofercie bardzo przydatny duchowo zbiór rozważań na poszczególne dni zbliżającego się maja 2024 r.: „31 dni z Maryją" – cena 9 zł. Tę niezmiernie wartościową broszurkę można nabyć w zakrystii. Bardzo ją polecam!

11. Solenizantom i Jubilatom, którzy w najbliższym tygodniu będą obchodzić swoje święto składam najserdeczniejsze życzenia. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia, obfitującego w zdrowie i we wzajemną życzliwość. Nie wolno nam nigdy tracić nadziei na lepsze jutro. Niech nasza nieustająca "przygoda z Panem" będzie sensem, motywacją i siłą, tak bardzo potrzebną do realizacji celów, jakie sobie każdego dnia wytyczamy.

Ks. Jarosław Olejniczak
                                                                                                                                       Proboszcz Białecki

Niech nasze uwielbienie Pana "szybuje" ku górze!