Dodano: 2023-11-08, NASZA PAMIĘĆ O ZMARŁYCH NIE POWINNA UMIERAĆ

Każda ŚMIERĆ, będąca nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji, stawia dramatyczne pytanie o sens życia,
ale dopiero w jej świetle można ten sens zobaczyć
.
Ważny jest więc sposób spojrzenia na śmierć, która zawsze jest próbą naszej wiary i nadziei.
A wiara jest źródłem nadziei.

Im silniejsza, tym lepiej.
Śmierć jest tyglem,  w którym wypala się złoto naszej wiary.

To prawda, że ogień sprawia ból, ale ma także moc oczyszczającą.
Spala wszystko to, co złotem nie jest, co nie jest wiarą i nadzieją, a co tylko wydawało się nią być
.
Kiedy odchodzi ktoś bliski, wyraziście stają przed nami sprawy, które zwykle staramy się od siebie oddalić.
Czasem trzeba śmierci, żeby przekonać się, kim jest człowiek. By zrozumieć i przyjąć swoją bezsilność.

Ale dopiero w dramacie śmierci widać właściwą perspektywę życia.
Francuski filozof Jacques Maritain pisał, że „jest śmierć, ale nie ma umarłych, wszyscy żyją”.

To prawda. Żyją, choć już w innym wymiarze.
Oni są i pozostaną z nami - bo...

W DZIEDZINIE DUCHA NIE MA POŻEGNAŃ!